20 lat temu niewiele o sobie wiedzieliśmy. Kierowała nami intuicja i ciekawość – chęć podjęcia nowego wyzwania. Kiedy rozpoczynaliśmy swoją działalność, były chwile dobre, ciężkie, ale nigdy złe. Nasza wiara i szacunek przetrwały i dojrzały. Przeszliśmy razem tak wiele, znów jesteśmy tu razem, dwadzieścia lat starsi,  mądrzejsi – ze zmarszczkami na twarzach i sercach. Poznaliśmy wiele radości życia, jego cierpień, tajemnic, cudów i wciąż jesteśmy razem. To dzięki wam możemy obchodzić jubileusz 20 – lecia, bez was nie byłoby nas. My daliśmy tylko możliwość wspólnego rozwoju naszych działań i wyzwań. Bez waszej wiedzy, umiejętności i sprytu nie moglibyśmy dziś tu stać i wspominać tego małego kawałka naszego życia.   

Dziękuję wam wszystkim i każdemu z osobna. Za to, że wytrwaliście ze mną mimo, że nieraz słyszeliście „ślubu nie braliśmy rozwodu nie będzie”. Te słowa nieraz towarzyszyły naszym wypowiedziom, które choć często były burzliwe, to zawsze konstruktywne i co najważniejsze pozwalały iść  dalej jak stare dobre małżeństwo. Za to wam wszystkim dziękuje.

Tu z tego miejsca chcę jeszcze podziękować moim rodzicom

Dziękuje Wam za to, że jesteście przy mnie w słoneczne i deszczowe dni, że jesteście blisko…
Dziękuję za Wasze wartościowe rady przez te wszystkie lata.
Za to, że wiecie kiedy poprzeć mnie, kiedy odwieść od złego,
a kiedy pobudzić do działania we właściwym kierunku…
Dziękuję za czułość, opiekę i zrozumienie, za ciepło, miłość i oparcie.
Za ludzką dobroć, mądrość i tolerancję, której mnie nauczyliście…
Przy Was zawsze czuję się szczęśliwy, wyjątkowy i bezpieczny…
Dziękuję, że to właśnie z Wami i dzięki Wam mogę wspólnie dzielić dzisiejszy jubileusz.

JAR-MAR Centrum Kształcenia “Wiedza dla Wszystkich” prowadzi działalność edukacyjną obejmującą swoim zasięgiem  nie tylko gminę, czy powiat, a teren całego kraju. Niedawno śmiałem się gdy mnie pytano co robię – wszystko od Opola do Przedszkola – odpowiadałem, bo tak też było. Dziś powiem od wschodu do zachodu od południa do północy naszego kraju przemierzam  szlaki naszej ojczyzny.

Na początku Centrum Kształcenia „Wiedza dla Wszystkich”  jako placówka edukacyjna prowadziła rozległą działalność kursową, zajmując się m.in. organizacją kursów przygotowawczych do egzaminów eksternistycznych z zakresu szkoły średniej (technikum budowlane, ekonomiczne i gastronomiczne) oraz szkoły policealnej (na kierunkach: technik ekonomista, technik rachunkowości, technik organizacji usług gastronomicznych, technik budownictwa). Oprócz kursów przygotowawczych do egzaminów eksternistycznych organizowaliśmy  i prowadziliśmy kursy z tzw. wolnego naboru lub w zależności od zapotrzebowania naszych partnerów, z którymi współpracujemy po dziś dzień:

  • Powiatowy Urząd Pracy w Myśliborzu,
  • Ośrodek Kształcenia  Zawodowego ZDZ w Myśliborzu.
  • Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie

Zrealizowaliśmy 30 projektów na łączną kwotę: 24 456 109,28zł i 82 890 EURO

W 2005 roku rozpoczęliśmy przygodę z projektami Unijnymi która trwa po dziś dzień. Łącznie zrealizowaliśmy 30 projektów o łącznej wartości  24 456 109,28zł i 82 890 EURO

Na początku 2008 roku powstały szkoły zaoczne:

  • Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące;
  • Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych;
  • Policealne Studium Zawodowe  Technik Informatyk;
  • Policealne Studium Zawodowe  Opiekun w Domu Pomocy Społecznej

We wrześniu 2008 startuje projekt pt. “Objazdowe przedszkole”, dzięki któremu otworzyliśmy przedszkola w Golenicach, Sulimierzu, Derczewie i Nawrocku. W  2012 rusza oddział w Myśliborzu. Tak oto nasze przedszkole obchodzi dziś swój jubileusz 10 lecia. W ciągu tego czasu uczęszczało 405 dzieci.

We wrześniu 2009 rozpoczynamy działalność gastronomiczną w Zielonej Górze dzierżawiąc kuchnię i stołówkę na terenie CKUiP – tak zaczęła się przygoda z garnkami 😉

Podsumowując ten mały skrawek życia, w tak telegraficznym skrócie udało się nam osiągnąć wiele jak na małe przedsiębiorstwo z niewielkiego Myśliborza. Należy pamiętać, że to ludzie tworzą firmy i przedsiębiorstwa. Pracodawcy czuwają nad ich organizacja i podejmują wyzwania nadstawiając głowy nie zawsze będąc przekonani, że to właściwa droga. To ryzyko daje później satysfakcję z osiągniętych celów i efektów pracy.

Szkoda, że nie zawsze można liczyć na wsparcie lokalnych władz, które nie doceniają swoich przedsiębiorców – choć to oni na swoim terenie budują potencjał gospodarczy. Wszystkim nam powinno zależeć na rozwoju naszej małej ojczyzny jaką jest Myślibórz. Dziękuje przede wszystkim moim współpracownikom, bez których nie byłoby nas tutaj. Dziękuję także tym, którzy wspierali i wspierają nasze działania.

Do zobaczenia na kolejnym jubileuszu.